Tragédia a 2024-es Dakar Rallyn

Halálhír árnyékolja be a Dakar Rally mai napját. A második speciálon Carles Falcon súlyos balesetet szenvedett 448 km után, az orvosi csapat rögtön a helyszínre sietett, ahol újra kellett éleszteni a versenyzőt. Ez követően az al duwidimi majd a riyadhi kórházba szállították, mielőtt hazatért volna Spanyolországba. Sajnos a motoros versenyző olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy az orvosok nem tudták megmenteni és január 15-én elhunyt.

Rendkívül nehéz, és embert próbáló napon vannak túl a motorosok, a 458 kilométeres, Al Duwadimit – Haillal összekötő távon az átlagsebesség nem haladta meg a 80 km/h-t. A leggyorsabb időt Kevin Benavides futotta, begyűjtve ezzel idei második szakaszgyőzelmét, úgy, hogy a Dakar előtt másfél hónappal komoly lábsérülést szenvedett. Összesítésben folytatódik a csata Ricky Brabec és Ross Branch között, az amerikai csak 42 másodperccel vezet a Hero Motorsports versenyzője előtt. A quadosoknál Manuel Andújar szerezte meg az első helyet, ezzel megerősítette vezető pozícióját és tovább növelte 11,5 percre előnyét a francia Alexandre Giroud-hoz képest. Stefan Svitko ma a 10. helyen ért célba, Juraj Varga pedig a quadosok 3. idejét futotta.

Ultimate kategóriában a tegnapi nehézségek után Mattian Ekström ismét az élre állt. A hasonlóan szerencsétlen szakaszokat maga mögött tudó Stéphane Peterhansen ma a második legjobbnak bizonyult, harmadikként pedig Guerlain Chicherit ért célba. Összetettben még mindig Carlos Sainz vezet, mai negyedik helyezésével tovább növelte előnyét Sébastien Loebhez képest, 25 percre. Nasser Al Attiyah a szakasz 62. kilométerénél akadt el és igaz, hogy a győzelmi meccsből már kiszállt, azonban a világbajnokság pontjaiért még versenyben volt. A katari amíg a szerelő csapatra várt, levideózta a mellette elhaladó Krzysztof Holowczyc-ot, aki 21.-ként végzett. A páros egyetlen célja, hogy minden szakaszt be tudjanak fejezni: „Véleményem szerint ez a rally nagyon nehéz. Emlékszem néhány rallyra Afrikában, Dél-Amerikában, de ez tényleg arra késztet, hogy gondolkodjak, mit tegyek a túlélésért.” – nyilatkozta a pilóta.

A Challengert egy, a mai helyszínt nagyon is jól ismerő versenyző, Saleh Alsaif nyerte. A Hail-ból származó pilóta 3 perccel verte a második helyezett Mitchell Guthrie-t, akit Cristina Gutierrez követ harmadikként. Lónyai Pál és Filippo Ippolito számára sérülés miatt sajnos véget ért a 2024-es Dakar Rally. 4 nappal ezelőtt a nagy dűnéken Lónyai Pál erős ütést kapott a nyakára és rosszulléte miatt a páros – a verseny folytatása érdekében – a Chrono szakasz második felét ki is hagyta. Ezután úgy érezte a pilóta, hogy sérülése meggyógyult, azonban a 7. szakaszon 200 km megtétele után ismét jelentkezett nagy nyakfájdalma. Ekkor csapatorvosi utasításra úgy döntöttek, hogy befejezik a futamot és visszatértek a bivouacba. A páros ennek ellenére jól érezte magát a sivatagi hajszán, a jövőben pedig folytatják a versenyzést az X-raid csapatával.

Az SSV-knél ismét João Ferreira diadalmaskodott, harmadik szakaszgyőzelmét szerezte meg a 2024-es Dakaron, ezzel a negyedikről a második helyre lépett fel összesítésben. A ma második időt futó Xavier De Soultrait még mindig az élen áll, azonban már csak 7 és fél perces előnye van portugál kihívójához képest.
A kamionosok élén az Eurol Rallysport legénysége végzett, összesítésben azonban még mindig a cseh MM Technology Team hármasa áll, 2 órás előnnyel.
A Qualisport Racing hármasa Kovács Miklós, Czeglédi Péter és Ács László 13.-ként ért célba, így összesítettben a 14. helyen állnak. Darázsi Zsolt, Pierre Calmon és Léner Tibor a 23. időt futották meg, míg Szalai Norbert, Frederic Becart és Pavel Fasko trió a 35. pozícióban zárták a napot.

Holnap a mezőny Hail-ból Al Ula-ba megy tovább, a 417 kilométeres szelektív szakaszon mentális megpróbáltatás vár a versenyzőkre, ahol esetenként jobban fogják érezni, mint látni a pályát.

Forrás: A.S.O./Eric Vargiolu/DPPI, A.S.O./Frederic Le Floc’h/DPPI