Nem mindenki tudta teljesíteni a Dakar Rally első szakaszát

A 46. Dakar Rally 1. szakasza Alula és Al Henakiyah között zajlott, mely kemény, akciódús, megpróbáltatásokkal teli tereppel várta a versenyzőket. A 414 km-es szelektív szakasz vulkánok között, nagyrészt sziklás helyeken kígyózott, azonban homokos részből sem volt hiány.

Az autós mezőny a délelőtti órákban 1 óra késéssel indulhatott csak el a sivatagi hajszára, mivel az első induló, Lionel Baud 200 méterrel a rajt után elsodort egy rossz helyen álló nézőt, akit kórházba kellett szállítani.

A motorosok különösen nehéz napon vannak túl, amit mi sem mutat jobban, minthogy a szakaszgyőztes, Ross Branch átlagsebessége mindössze 85 km/h volt.
A quadosoknál az első helyért egészen a célig zajlott a küzdelem Marcelo Medeiros és Juraj Varga között, végül a brazil versenyző 2 perc 40 másodperccel gyorsabb időt futott.
Mezőnyük több indulótól is búcsúzott, Joaquim Rodrigues nagyjából 80 km után rögtön balesetet szenvedett és helikopterrel kórházba kellett szállítani. A Rally GP prológ-győztesének, Tosha Schareina-nak is hamar véget ért a Dakar Rally, miután 240 km-nél karambolozott, sérült keze miatt az orvosi szolgálat vitte le a pályájáról. Michael Docherty Rally 2-es versenyző 323 km-nél bukott motorjával, csípő fájdalma miatt a medinai kórházba szállították.

Az autósok abszolút győztese az újonc Guillaume De Mevius és Xavier Panseri párosa lett, megkaparintva az első helyet a másodikként célba érő háromszoros győztes Carlos Sainzéktól. Challenger kategóriában a teljes uralmat a Goczal család tudhatta magáénak, hiszen az első helyet mindössze 18 másodperces előnnyel a tavalyi T4 győztes 19 éves Eric Goczal szerezte meg Michal Goczal előltt, harmadikként pedig Marek Goczal ért célba. Lónyai Pál és Filippo Ippolito számára nem indult ideálisan a sivatagi verseny, rögtön műszaki hibával kerültek szembe. Mivel egész nap nem volt négykerék meghajtásuk csak a 37. időt tudták megfutni csoporton belül.
A Qualisport hármasa Kovács Miklós, Czeglédi Péter és Ács László sem tétlenkedett a sivatagban, és a 13. helyre javította tegnapi eredményét. „Túl vagyunk egy nagyon nehéz és hosszú napon, 540 km-t teljesítettünk, nagyon elfáradtam. Mély homokos terepen mentünk, nagyon sok szikla, kő volt az úton. Hála az égnek nem kaptunk defektet, igaz sajnos kicsit megviselte a kamionunkat ez a nehéz pálya, így ma éjszakába nyúló szerelés lesz, holnap pedig újra folytatjuk.” – nyilatkozta Kovács Miklós.

A kamionos mezőnyben Szalai Norbert, Frederic Becart és Pavel Fasko a 43. pozícióban értek célba, az SSP csapatának másik legénysége, Darázsi Zsolt, Pierre Calmon és Léner Tibor pedig a 41. helyet szerezte meg.

Ultimate kategóriában Nasser Al-Attiyah, a tavalyi Dakar Rally győztes visszafogott versenyzést mutatott be és a nap végén egyelőre csak a 22. helyen áll. Krysztof Holowczyc-nak a 14. legjobb időt sikerült megfutnia a MINI JCW Rally Plus-szal, Tomas Ourednicek a 36. pozíciót szerezte meg, míg Yazeed Al Rajhi a 7. helyen ért célba.
Juraj Varga a quadosok közül mindössze 2 perc 40 másodperces hátránnyal a 2. legjobb időt futotta, Stefan Svitko pedig a Rally Gp 18. helyén zárt.

Holnap a versenyzőkre 463 km szelektív szakasz vár Al Henakiyah és Al Duwadimi között, mely során egy nagyjából 30 km-es dűnetengerrel is meg kell birkózniuk.