Kamioncsata és bajnoki győzelem

Az Empty Quarter végeláthatatlan dűnetengerébe vezetett az 5. szakasz, ahol a 645 km össztávból mindössze 118 km volt szelektív rész, igaz ilyen körülmények között a kilométerek két-háromszor hosszabbnak érződnek. Mégha elsőre egyszerűnek is tűnik a táv, a homokos terepen az átlagsebesség lecsökken, a korai kezdés utáni 500 km-es összekötő szakasz pedig rengeteg energiát elvesz a versenyzőktől.

A motorosoknál Pablo Quintanilla szelte át először a célvonalat, ezzel megszerezte 7. Dakar szakaszgyőzelmét, Stefan Svitko pedig javítva tegnapi eredményén a 8. helyen áll. A quadoknál Marcelo Medeiros húzta be a győzelmet, nagyjából 1 perccel volt gyorsabb a másodikként célba érő Alexandre Giroud-nél. Juraj Varga a 4. időt tudta megfutni a kihívásokkal teli dűnetengerben, ahol a győztes motoros átlagsebessége mindössze 76.2 km/h volt.

Három top 5-ös szereplés után, az ötszörös Dakar Rally bajnok Nasser Al Attiyah begyűjtötte az Ultimate kategória szakaszgyőzelmét, ezzel összetettben a második helyre zárkózott. Utána az 5. pozícióig bezárólag az Overdrive Racing legénységei uralják a tabellát: a második helyet a hátulról rajtoló Guerlain Chicherit Suerezte szerezte meg, Yazeed Al Rajhi pedig a negyedik időt autózta, ezzel már harmadik napja áll az összetett élén. Sebatien Loeb és Lukas Miraes számára nem alakult szerencsésen az 5. speciál, 15 perces büntetést kaptak egy kihagyott ellenőrzőpontért, így 43 perces hátrányba kerültek és kiszorultak az első 10-ből. Az Audik ma sem tudtak beférkőzni az élmezőnybe, igaz Mattias Ekström a 7. időt futta meg, Carlos Sainz azonban mindössze a 16., Stephane Peterhansel pedig a 17. helyen végzett – a francia még egy 5 perces megállót is tartott. Krzysztof Holowczyc megterhelő napokon van túl, ma a 35. helyig sikerült előre lépnie.

A Challengereknél a Can-Am Factory Team diadalmaskodott, amellett, hogy bezsebelték a győzelmet, minden legénységük a top 10-en belül teljesített. A leggyorsabb időt Francisco Lopez Contardo futotta, őt pedig csapattársa Austin Jones követi 2 perces lemaradásban. Eryk Goczal a 3. helyen ért ma célba, ezzel tovább erősítette vezető pozícióját összetettben, Lónyai Pál és Filippo Ippolito pedig a 32. idővel szelte át a dűnesort. “Sikerült hiba nélkül átmennünk a 150 kilométernyi dűnén, holnap pedig indul a chrono stage az Empty Quarterben, ahol két napunk lesz 1 szakasz teljesítésére és nem lesz semmi csapatsegítségünk.” – nyilatkozta a pilóta.

Az SSV tegnapi szakaszgyőztese João Ferreira több mint 1 órát veszített az Empty Quarterben, ezzel rontva pódiumos esélyein, jelenleg a 7. helyen áll összesítésben. A káosz közepette Xavier De Soultrait megfutotta a leggyorsabb időt és felzárkózott a 6. helyre.

A Truck mezőnyében az MM Technology Team cseh hármasa vette a legjobban az akadályokat, Martin Macik, Frantisek Tomasek és David Svanda 30 másodperces büntetéssel, de 1 perces előnnyel lett szakaszgyőztes. A Ladies Team De Rooy FPT női legénysége pedig már a második nap top 10-en belüli időt futott, míg a 915-ös kamion az oldalára borulva landolt egy emelkedő után.

A Qualisport csapata Kovács Miklós, Czeglédi Péter és Ács László ritkán látott, szinte keréktől kerékig érő csatába keveredett a 609-es rajtszámú kamion japán legénységével, végül pedig a 14. helyet szerezték meg.
A nap végén, Darázsi Zsolt, Pierre Calmon és Léner Tibor Szalai Norbert a 42. pozícióban állnak, Frederic Becart és Pavel Fasko hármasa pedig a 46. időt teljesítette.

Holnap nekivág a Dakar mezőnye az évad legnagyobb újításának, amely egyben a legnagyobb próbatétel is. Reggel rajtol el a 48 órás Chrono szuper stage, melyben a versenyzők 572 km versenytávot (781 km össztáv) teljesítenek 2 nap leforgása alatt, a motorosok és az autósok pedig más nyomvonalat követnek majd a szakasz elején. Amikor az első nap délután négyet üt az óra, mindenkinek kötelezően meg kell állnia a legközelebbi pihenőhelynél, hogy egy alap kempingfelszereléssel átvészelje a sivatagi éjszakát egy világtól és információktól elvszigetelt területen, bármilyen csapatsegítség nélkül. 12-én reggel 7-kor ismét folytatódik a verseny az Empty Quarteren keresztül egészen a shubaytah-i célig.